# Youtubesida Visningar
1 Warner Music Sweden615633736
2 Kanal 5435843526
3 TV4349159086
4 Idol Sverige i TV4343258181
5 Nyhetsmorgon291624734
6 Expressen TV232174548
7 Disney Junior Sverige194177486
8 Blocket132780998
9 Disney Channel Sverige101908380
10 Universal Music Sweden96123794
11 Anis Don Demina88453909
12 Malou Efter Tio73356585
13 SVT72844460
14 Universal Pictures Sweden71454325
15 Ving Sverige68608215
16 ICA66500288
17 Disney Sverige58488835
18 Cartoon Network Sverige57218304
19 Huawei Official Sweden55838848
20 DreamHack49488546

Denna topplista visar svenska företag, organisationer och varumärken på Youtube och de med högsta Poängen. Smampions poäng är ett index för en sidas närvaro och utveckling som grundar sig i att en sida ska uppnå vissa krav.

Endast sidor som har minst 100 följare har möjlighet att inkluderas i topplistan. Perioden för topplistan är de senaste 28 dagarnas utveckling till och med dagens datum.

Prova Smampion kostnadsfritt

Skapa egna anpassade listor och gör jämförelser mellan era utvalda sidor på Youtube.
Kom igång på 1 minut

3. Kategori

Välj Huvudkategori

Underkategori

Visa även personliga varumärken
Visa även internationella sidor

Minsta sidstorlek

4. Historisk topplista



Gillar du denna topplista?

Dela resultatet till dina vänner 👍


Mer statistik till er epost

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få mer statistik, topplistor och nyheter skickade till er epost.


Gillar du resultatet? Dela då topplistan här nedanför

Om Smampion


Vi analyserar över 10.000 svenska företagssidor på Facebook, Twitter, Instagram och Youtube varje dag. Resultatet av dessa analyser levereras via skräddarsydda rapporter med rekommendationer och statistik som hjälper våra kunder att skapa daglig framgång på sociala medier.


Vill ni veta mer?

Kontakta oss via e-post, Facebook eller Twitter.


     


Statistik och rapporter


1,321
Twittersidor

18.4 miljoner
Instagraminlägg

187,086
Youtubevideor


Analyser av sociala medier och verktyg för plattformarna


Produktlösningar och priser