# Youtubesida Nya visningar
1 Dplay Sverige7893340
2 TV45133726
3 Warner Music Sweden4189983
4 McDonald's Sverige4156732
5 Nyhetsmorgon3147904
6 Disney Channel Sverige2904055
7 Disney Junior Sverige2593108
8 Expressen TV2510647
9 Blocket2507318
10 Lidl Sverige2234974
11 Anis Don Demina2033035
12 Philips Sverige1847679
13 Idol Sverige i TV41648314
14 Cartoon Network Sverige1430329
15 SodaStream Sweden1317514
16 Melodifestivalen1287181
17 Disney XD Sverige1263121
18 IKEA Sverige1205498
19 SVT Humor1193660
20 Uppdrag: Mat937942

Denna topplista visar svenska företag, organisationer och varumärken på Youtube och de med högsta Poängen. Smampions poäng är ett värde mellan 0 till 100 och indikerar på hur bra en sidas närvaro och utveckling har varit under de senaste 28 dagarna och om sidan är på "rätt väg och håller måttet".

Vi räknar ut poängen genom vår algoritm som utgår bland annat från sidans mätpunkter som exempelvis: tillväxt, engagemang, antal inlägg per dag, inläggsengagemang, responsivitet, dialoger och andra djupare analyser för hur en sidas inlägg är utformade, variationen och egenskaper för sidan. I beräkningen av poäng tar vi hänsyn till sidans storlek som en del av kraven anpassar sig efter, nyckeltalen viktas olika med störst fokus på engagemang och aktivitet, samt att kraven uppdateras periodvis allt eftersom hur branschen presterar rent allmänt. För att en sida inte ska få minuspoäng krävs det att sidan lever upp till de definierade och beräknade kraven utifrån sidans egna förutsättningar. På rapportsidan för respektive sida finns rekommendationer för hur sidan kan förbättra närvaron och därmed poängen.

Endast sidor som har minst 100 följare har möjlighet att inkluderas i topplistan. Perioden för topplistan är de senaste 28 dagarnas utveckling till och med dagens datum.

Prova Smampion kostnadsfritt

Skapa egna anpassade listor och gör jämförelser mellan era utvalda sidor på Youtube.
Kom igång på 1 minut

3. Kategori

Välj Huvudkategori

Underkategori

Visa även personliga varumärken
Visa även internationella sidor

Minsta sidstorlek

4. Historisk topplista



Gillar du denna topplista?

Dela resultatet till dina vänner 👍


Mer statistik till er epost

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få mer statistik, topplistor och nyheter skickade till er epost.


Gillar du resultatet? Dela då topplistan här nedanför

Om Smampion


Varje dag analyserar vi över 10.000 svenska företagssidor på Facebook, Twitter, Instagram och Youtube. Resultatet av dessa analyser levereras via skräddarsydda rapporter med rekommendationer och statistik som hjälper våra kunder att skapa daglig framgång på sociala medier.


Vill ni veta mer?

Kontakta oss via e-post, Facebook eller Twitter.


     


Statistik och rapporter


10,054
Facebooksidor

260.8 miljoner
Tweets

2,937
Instagramsidor


Analyser av sociala medier och verktyg för plattformarna


Produktlösningar och priser